Reklama

Prezident Zeman jmenoval novou vládu

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne jmenoval na Pražském hradě vládu premiéra Jiřího Rusnoka. Její členy označil za odborníky, kteří mohou hned začít pracovat. Zdůraznil, že jedním z úkolů nové vlády bude zabránit politickým tlakům při nynějším vyšetřování kauz, které vedly k pádu předchozí koaliční vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Vznik úřednického kabinetu prosadila hlava státu proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně.

Není tedy dopředu jisté, že vláda dokáže v dolní parlamentní komoře získat potřebnou důvěru. Rusnok o ní chce se stranami, které se na vzniku kabinetu poprvé v historii samostatné ČR vůbec nepodílely, ještě jednat.

Ministři po jmenování zapózovali na dolní podestě Pacassiho schodiště pro společnou fotografii, s prezidentem se rozloučili a odjeli do Lán, kde položí květiny na hrob prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Postoj dosavadní pravicové koalice naznačila předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, když opustila Trůnní sál, kde se jmenování odehrávalo, ještě před slavnostním přípitkem. České televizi pak řekla, že ve chvíli, kdy nehodlá vládě vyslovit důvěru, protože vláda i prezident obešli parlament, není správné, aby »se tam s nimi poplácávala po zádech a usmívala se«. Němcová zdůraznila, že vláda má svou legitimitu odvíjet právě od Sněmovny. Z členů vlády kritizovala hlavně nového ministra financí Jana Fischera. Kvůli tomu, jak těsně před svým vládním angažmá vyřešil dluhy z prezidentské kampaně, označila vládu za »toxickou«.

Zeman poté, co vládu jmenoval a ministři složili ústavou předepsaný slib, podotkl, že kabinet má před sebou řadu úkolů, vypíchl to, že by měl zabránit tlakům na ovlivnění vyšetřování závažných kauz a plně respektovat nezávislost policie a státních zástupců. »To, zda postup vyšetřování byl přiměřený, nemůže rozhodnout vláda, nemohou rozhodnout politici. Mohou to rozhodnout pouze a jedině nezávislé soudy,« řekl Zeman. Věří, že se »aféry nebudou zametat pod koberec a že z mafiánů se pod politickým tlakem nebudou stávat nevinní občané«.

Prezident poté, co vládu jmenoval, poděkoval ministrům za odvahu s jakou účast v kabinetu přijali. »Vím, že mnozí z vás opustili lépe placená zaměstnání, aby pracovali pro naši zemi,« řekl. Ministři jsou podle něj odborníci, kteří znají problematiku svých resortů a nemusí se s ní seznamovat. Právě erudice některých kandidátů na ministry byla v minulých dnech zpochybňována.

»Nenechte se otrávit mediální kritikou závistivých hlupáků, kteří sami nikdy nic v životě pořádného neudělali. Snažte se, aby vaše práce byla úspěšná,« pokračoval prezident. Hradní kancléř Vratislav Mynář řekl, že se Zeman chystá na hlasování o důvěře vládě do Sněmovny.

Rusnok podle Zemana splnil svůj slib a vládu sestavil do 14 dnů, jak se zavázal. »V české politice je málo politiků, kteří dodržují své slovo, a o to více si toho vážím,« poznamenal prezident.

V patnáctičlenné úřednické vládě budou někteří lidé, kteří mají blízko k prezidentu Zemanovi. Ministryní spravedlnosti a jedinou ženou v sestavě bude někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, vicepremiérem a ministrem vnitra Martin Pecina. Benešová a další dva členové vlády, nový šéf diplomacie Jan Kohout a nový ministr práce a sociálních věcí František Koníček, byli dosud členové ČSSD, která nový kabinet nepodporuje. Benešová členství ve straně přerušila k dnešku, Kohout a Koníček už dříve. Jediným ministrem, který zůstal z Nečasova kabinetu, je šéf obrany Vlastimil Picek.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 28 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.