Kameny zmizelých sousedů Pavly a Erwina Fröhlichových už mají své místo v pražské dlažbě.

Kameny zmizelých zatím bez Kafkových sester

Stolpersteine CZ je občanské sdružení sídlící v Praze v Maiselově ulici a při jeho vyslovení se zasvěceným hned ozve: »Kameny zmizelých«. Pozorní chodci si jistě při putování Prahou všimli mosazných dlaždic vložených do dlažby chodníků před domy, kde bydleli pozdější oběti holocaustu – pražští Židé. Kameny připomínají naše spoluobčany zavražděné v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech a dosud je jich po pražských chodnících rozeseto 224. Dalších 88 přibylo v Praze ve čtvrtek 18. června a v následujících dnech.
 
Zúčastnili jsme se pokládání dalších kamenů. V Pařížské ulici před hotelem Intercontinental už nestojí dům, v němž žili manželé Pavla a Erwin Fröhlichovi, a tak jejich památku od pátku 19. července připomínají kameny s jejich jmény. Pár metrů odtud, před domem v Bílkově ulici č. 4 měly být zasazeny kameny sester Franze Kafky, ale zatím se tak nestane. Proč? Nepřejí si to pozůstalí německy píšícího spisovatele, který proslavil Prahu v celém světě. Mariana Kalvach, předsedkyně občanského sdružení Stolpersteine k této nepříjemnosti říká: » Kameny pokládáme na základě žádostí nebo schválení příbuzných. Jaké jsou skutečné důvody, se mohu jen domnívat, nicméně nám bylo sděleno, že by rádi položili ještě čtvrtý kámen za třetí Kafkovu sestru. My jsme měli na základě žádosti dcery Otilie, jedné ze sester Kafky, připraveny kameny pro Otilii Davidovou a Gabriellu Hermannovou a jejich služebnou. Takže věřím, že kameny položíme příští rok.«

Předsedkyně sdružení Stolpersteine Mariana Kalvach s kamenem Pavly Fröhlichové.

Iniciátorem projektu v České republice byla v roce 2008 Česká unie židovské mládeže podle nápadu Güntera Demniga, který položil první  »stolpersteiny« v Kolíně nad Rýnem v roce 1995. Vzhledem k tomu, že na tuto ideu a provedení kamenů má Demnig »copyright«, musí česká Stolpersteine s ním spolupracovat. Kameny se vyrábějí v Německu a Demnig je také osobně přítomen při pokládání. Nyní však v Praze chyběl. »Našimi každoročními pravidelnými přispěvateli jsou Federace židovských obcí, Židovské muzeum v Praze, Nadační fond obětem holocaustu a Česko-německý fond budoucnosti. K nim přibyla minulý rok radnice Prahy 2, letos Praha 3 a Magistrát hlavního města, který nám daroval 90 tisíc korun,« dodává Mariana Kalvach.

Výroba a pokládání kamenů není právě levná záležitost. Autorovi a výrobci kamenů Demnigovi se platí za kus 120 euro. Vsazení do dlažby stojí 430 Kč a provádí je firma DAP. M. Kalvach: »Snažíme se mezi pokládané kameny dávat i oběti, které nemají žádné příbuzné nebo je neznáme. Stolpersteiny pokládáme někdy do chodníků v jakýchsi trsech pro tři nebo čtyři členy z vyvražděné rodiny, aby byli alespoň tímto způsobem pohromadě.«

Kameny zmizelých se objevují pravidelně také v Brně, Olomouci a Teplicích a každý rok k nim jednorázové přibudou některá další města, letos například Třeboň a Krnov. V budoucnu chce sdružení Stolpersteine CZ věnovat kameny také zavražděným politickým vězňům a Romům.

(vs)
Foto - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 5 hlasů.

(vs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.