Orwellův Velký bratr se jmenuje Prism

Možná už jste to zaregistrovali sami, neboť skandál se sledovacím programem PRISM již stačil obletět svět, a i přes nízký zájem českých médií se dostal i k nám. Pro ty, kteří tuto zprávu ještě nezaznamenali, si dovolím shrnout, že jde o sledovací program, díky kterému USA (a zřejmě i Velká Británie) sledují pohyb lidí na internetu, a to nejen svých obyvatel, ale prakticky kohokoliv.

Tuto informaci vynesl na světlo bývalý americký agent Edward Snowden, který je nyní, podobně jako novinář Julian Assange, pronásledován americkou justicí. Díky tomu se vyrojilo mnoho otázek nejen o tom, jak moc je internet ještě svobodné médium, ale rovněž mnoho otázek na téma, kam až sahají prsty americké rozvědky (existují reálná podezření, že Američané sledovali rovněž vrcholné orgány EU).

Já se ovšem ptám, proč mlčí české vrcholné instituce? Ano ČR není primárním cílem jakékoliv špionáže, neboť v této zemi již po privatizaci nic moc klíčového nezbylo, ale i tak se máme právo ptát, jak nás naše země chrání. Na webu ministerstva vnitra, zahraničí nebo obrany se toho moc nedozvíme, žádné prohlášení na toto téma nevydalo ani české velvyslanectví ve Washingtonu.

Znamená to tedy, že české orgány přijaly laxní postoj k celé věci a budou se tvářit, že žádná špionáž, která hypoteticky mohla zastihnout kohokoliv z nás, neexistuje? Nebo si dokonce máme myslet, že náš stát se nás rovněž snaží podobně monitorovat?

Je jasné, že v dnešní době trápí naši politickou scénu jiné problémy, a tak se obecně nevyjadřuje ke globálním kauzám, ale zde vidím zásadní problém. Nejde totiž jen o samotný sběr informací, ale o princip svobody, soukromí a o problematiku autoritářství, které by měly být aktuální v každé době. Ano, pod zástěrkou strachu z terorismu se společnost, zejména ta americká, posouvá stále blíže orwellovské distopii o absolutní kontrole lidí. Vlajková loď demokracie pod vlajkou hvězd a pruhů, které již dávno vysadily motory, se nyní potápí.

Proto si vážím lidí, jako jsou pánové Snowden nebo Assange, kteří se vzepřeli mašinerii a vystavili se nebezpečí, jen aby upozornili svět na velký problém nenápadného úpadku lidských svobod. Škoda jen, že české odpovědné orgány to nechává chladnými...

Jakub MERC


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 27 hlasů.

Jakub MERC

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.