Reklama

Ikonovitý šleh Romana Janoucha

Žijeme ve zvláštní době. Životní úroveň milionů a milionů neustále klesá a klesá, ale nějaké viditelné celosvětové hnutí odporu (nemluvě o revoluci) proti těm, kteří za daný stav mohou, je v nedohlednu.

Naopak... Stále platí fakt, že ti, kteří jsou nejzoufalejší, hledí se svou vírou v obrat k lepšímu, v nějaký zázrak, nahoru k bohu. Přesněji k jeho vyslanci zde na Zemi, k papeži!

Ne že by papež František byl nějaký asociál a nelida. Zatím se kupodivu profiluje právě obráceně, místy až velmi sympaticky. Jenže hlad stejně nevymýtí, slumy nezruší a nezaměstnanost nezminimalizuje. Jednak proto, že sám voják v poli nikdy moc nezmůže (a jeho podřízení v katolické církvi na »lůzu« dole až na výjimky zvysoka kašlou) a i kdyby nakrásně těch Františků bylo v dané (plus ostatních) církevní instituci stále víc a víc, kapitalismus coby podstatu všeho pozemského zla to stejně nezbourá.

Přesto modlení se k ikonám a čekání na zázrak bude stále hrát prim. Zatímco v prosinci se na XVIII. Světovém festivalu mládeže a studentstva do ulic ekvádorské metropole Quita vydá nějakých maximálně 14 až 15 000 delegátů (z toho zahraničních ne víc než 9000), aktuální katolické dny mládeže v brazilském Riu očekávají až 2,5 milionu oveček. Těch mladých bude minimálně stonásobek prosincových vizionářů.

Papež (resp. bůh) ale není jedinou ikonou. Díky masmediální masáži jsme už týdny svědky toho, jak nejen Velká Británie, ale doslova celý svět, očekávali narození královského potomka. Před nemocnicí, kde se v pondělí 3,8kilový cvalíček narodil, dokonce největší nadšenci po XY dní a nocí stanovali... Jen aby v úterý novou rodinku viděli na vlastní oči. OK, také se rád podívám na jednu z nejhezčích maminek, které po třetí planetě sluneční soustavy chodí, přesto rozdíl mezi svým potomkem (právě v úterý 11měsíčním) a tím právě narozeným, nevidím. Malý princ dokonce ani tu pověstnou modrou krev nemá.

Novou ikonu (jako z jeho praprarodičů, prarodičů a rodičů) z něj udělají zase jen už poněkud monotónní a stále trapnější masmédia. Na druhou stranu, kdyby neexistovala dostatečná společenská objednávka, pak by nekonečný mediální brainwashingový scénář přece neuspěl. A poměr delegátů levicového festivalu ke katolickým dnům mládeže by nebyl tak fátální!


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 55 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.