Stanou se z nich zuřivé reportérky?

Stanou se z nich zuřivé reportérky?

Rády pracují s českým jazykem. Píšou články, točí rozhovory a pronikají do tajů žurnalistiky. A takto hezky zapózovaly pro Haló noviny, když občanské sdružení Dětská tisková agentura (DTA) slavilo vloni 20 let svého trvání a práce s dětmi a mládeží.

Děvčata jsou z Brna, jmenují se Alžběta Rádsetoulalová, Barbora Sittová, Veronika Dvořáková a Dana Večerková. První dvě jmenované, jak mi potvrdil vedoucí DTA Slávek Hrzal, nadále s »détéáčkem« spolupracují, Veronika s Danou svůj zájem nasměrovaly jinam. Ale i to patří k mládí - hledat, co mě baví, a oťukávat rejstřík všelijakých dalších činností, aby se mladý člověk mohl dobře rozhodnout, kam směrovat budoucí profesionální dráhu.

Děvčata mě zaujala nadšením pro svého koníčka, kterým je novinařina, a to ta, kterou pěstuje regionální redakce DTA - rozhlasový klub Litina. Proč Litina? Touto otázkou začal můj krátký improvizovaný rozhovor s dívkami.

Název je prý složen z několika různých slov: L jako Lužánky (tedy část jihomoravské metropole, kde klub působí), I je inspirace, T pak technika..., a takto bychom mohli rozklíčovat celý poněkud nezvyklý název rozhlasového klubu. Děvčata jsou studentkami SŠ (a VŠ).

Zapředená debata měla pokračování: Jaká byla jejich cesta do rozhlasového klubu Litina? »Úplnou náhodou, vybídla nás třídní profesorka. Zpočátku mě to neoslovilo, dva roky jsem váhala, ale nakonec mě to chytlo,« vysvětlila například Veronika. Zato Alžběta neváhala ani minutu a Barbora měla k dětské žurnalistice nakročeno již z dřívějška. Účastnila se totiž různých literárních soutěží, psala články, a protože rozhodně nechtěla psát jen do šuplíku, hledala na internetu, kde se zapojit. Zrovinka natrefila na webové stránky DTA (www.dta.cz), které ji nasměrovaly na jihomoravskou Litinu.

Ačkoli děvčata z Litiny - v každém případě Bětka s Bárou, jež jsou v DTA stále aktivně zapojeny - jsou v novinařině amatérkami a věnují se jí relativně krátkou dobu, žurnalistika je pohltila natolik, že tak trochu koketují, že by se jí v budoucnu mohly věnovat i profesionálně. Jsou už dnes zuřivými reportérkami, mohu-li použít vžité označení legendárního Egona Ervína Kische? Přemýšlejí o tématech, o kterých by měly napsat či hovořit v rozhlase? Rodí se jim nápady na reportáže, i když jdou jen tak po ulici? Prý ano! »Když jdu po ulici, často si říkám: to by byl dobrý námět! A když se o něčem ve škole diskutuje, už mi běhají v hlavě myšlenky, jak téma zpracovat,« prozradila jedna ze sympatických mladých novinářek.

Tak mnoho nápadů a spokojených čtenářů i posluchačů, děvčata!

(mh) 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 19 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.