Reklama

Sociálně patologické jevy aneb Neléčená nemoc

Kapitalismus má jediný cíl - generovat co nejvyšší zisky do rukou co nejmenší skupiny superboháčů. Není proto divu, že ve společnosti kvetou různé nemoci. Jednou z nemocí jsou i sociálně patologické jevy.

O co se přesně jedná? Jsou to jevy, které jsou pro společnost nežádoucí a působí na ni rozkladně. Jedná se o negativní deviaci skupin lidí, přičemž každá skupina má svoji subkulturu. Mezi sociálně patologické jevy můžeme zařadit bezdomovectví, narkomanii, prostituci, patologické hráčství, ale i nezaměstnanost. Za sociálně patologický jev lze v širším slova smyslu považovat i korupci, ale o té už toho bylo řečeno hodně.

Kapitalistické sobectví

Pro kapitalismus je typické, že v honbě za ziskem se různé nešvary přehlížejí. Lidé, kteří mají práci, se strachují, aby ji neztratili, a tak všichni myslí pouze na sebe. To je také cíl těch, kteří vládnou globálnímu světu. Ruku v ruce se sobectvím, kterému je společnost učena, jde i skutečnost, že ne pro všechny se zde najde místo. Někteří lidé proto ztrácí perspektivu a většinovou společnost opouštějí, bohužel společnost nepochopila, že tím ničí sebe sama.

Dnes není výjimkou, že člověk, který ztratí práci, může skončit na ulici, kde se snaží obstarat živobytí, jak může, a tak se začne živit například prostitucí. Ulice, kam se lidé většinou dostávají ne vlastní vinou, je spojena s prostředím drog, u nichž bohužel hodně mladých lidí končí. Problémem je, že se řeší pouze následky a ne příčiny. Uvedu příklad - vidíme bezdomovce, který žebrá, pije a kouří. Řekneme si, že když má »na chlast a na cigára«, není na tom ještě tak špatně. Skutečnost je taková, že ti lidé už prakticky nemají žádnou šanci vrátit se k normálnímu životu, jsou bez perspektivy, jedinou útěchou jim zůstal onen alkohol - oni nic jiného nemají, je to jejich jediná radost!

Zrušit automaty

A co patologické hráčství, neboli gambling? Česká republika je rájem hazardu. V okolních státech tolik hracích automatů nenajdeme. Když porovnám např. rakouské a české pohraničí, musím se za ČR stydět. To nikomu nevadí, že zisky proudí bohatým za cenu lidského neštěstí?!

Dalším problémem jsou sociálně vyloučené lokality, které bývají často spojovány s romským etnikem, ač se jedná také o zjednodušení. Slovo Rom nerovná se nepřizpůsobivý! Lidé nemají zaměstnání, živí se za pomoci kriminálního chování, jejich děti vidí návyky svých rodičů, žijí v těchto lokalitách dále, nedostává se jim vzdělání, nemají práci, spoléhají, že zase jejich děti se o ně postarají, ale ti opět vyrůstají v sociálně vyloučeném prostředí - můžeme hovořit o začarovaném kruhu. Myslím si, že restrikce bez prevence je k ničemu, jen dále vylučuje vyloučené.

Úkol pro KSČM

Jednou z úloh KSČM by mělo být začít léčit sociálně patologické jevy a popularizovat řešení zaměřená na prevenci, zajistit dostatek možností vyžití volného času mládeže, roztrhnout začarovaný kruh, zaměřit se na všeobecnou vzdělanost. Souvisí to s prosperující ekonomikou, jedině tak může být dost práce pro všechny, jedině tak lidé získají perspektivu.

Jaroslav ŠLECHTA

student, člen Turnovské městské rady KSČM 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 74 hlasů.

Jaroslav ŠLECHTA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.