Společnost pozdní nejistoty

Naše společnost se nachází v krizi. Tuto větu slýchává poslední dobou každý. Ať už v médiích nebo v rozhovorech s různými lidmi. Slovo krize se skloňuje ve všech pádech a úplně všude. Pravicová politika, která se v naší zemi provádí s malou přestávkou od roku 1990, přivedla naši republiku na okraj propasti. A ta je dost hluboká, protože na jejím dně číhá jen nenávist, sociální vyloučení, nespravedlnost.

Právě proto je důležité, aby byly nové volby co nejdříve. Pravicové strany se za dobu vlád Mirka Topolánka a zejména Petra Nečase samy zdiskreditovaly a je nutné navrátit politice slušnost. Musí tedy dojít k restartu české politiky.

Pravicoví politici a teoretikové nám nicméně stále hlásají cosi o tom, že nedopustí, aby v naší zemi byla zabezpečena sociální spravedlnost. Zcela jistě ji nechtějí, protože by už nemohli mít pohádkové zisky. Návrat ke slušné politice musí být návrat k základním lidským hodnotám a ty zabezpečí jedině změna systému – socialismus a sociálně spravedlivá společnost.

Právě ono slovo – socialismus - je pro řadu pravicových politiků jako červený hadr na býka. Pan Kalousek toto slovo nemůže ani cítit a pořád nám hlásá, že to požene naši zemi do zkázy, a další nesmysly. Měl by se spíše zamyslet nad tím, kam naši zemi dohnala jeho politika a úsporné pseudoreformy, vytvořené za účelem zalíbit se ratingovým agenturám. Prý se chtěl prošetřit k blahodárné prosperitě. Ale odpovězme si na otázku: už se to někdy někomu povedlo? Bývalý ministr financí se honosil titulem nejúžasnější a nejlepší ministr financí ve střední Evropě, ale nyní mu zbyly jen oči pro pláč. Od moci je odstaven, a to se mu krajně nelíbí. Stejně jako se to nelíbí i »ledové královně« Miroslavě Němcové.

Právě politika ODS uvrhla naši zemi do hluboké společenské a morální krize. Občané jsou znechuceni politiky a politikou. Jejich znechucení je způsobeno tím, že se pravice nezajímala o jejich život a navíc rozevírala pověstné sociální nůžky do značných rozměrů. Boj s korupcí byl provázen ještě větší korupcí, která tak narostla do velikosti obří saně. Občané si přáli reformy, ovšem jiného typu. Chtěli, aby byl zaručen návrat k solidaritě a lidství, stal se však pravý opak. Začala vznikat společnost pozdní nejistoty v globálním kapitalismu. Naše pojetí kapitalismu se podobá spíše tvrdému neoliberalismu, který zuřil za vlády Thatcherové ve Velké Británii nebo Reagana v USA. Právě oni dva jsou zodpovědní za likvidaci sociálního státu a základních lidských jistot. Pánové Kalousek a Nečas se pravděpodobně inspirovali u těchto politiků z doby 80. let minulého století a přenesli tvrdý likvidační kapitalismus z anglofonního prostředí do naší země.

Podobný druh kapitalismu chce zavést například i majitel obchodního impéria Andrej Babiš, který líbivě hraje do noty občanům. Podobně je na tom i Tomio Okamura. Ani jeden z těchto pánů však nechce zavést společnost jistoty nebo sociálního státu. Jde jim, podobně jako jiným pravicovým politikům, jen o to, dostat se k moci a mít z toho prospěch. Troufám si je nazvat vlky v rouše beránčím. Ostatně, tak nějak se prezentovala i strana Věci veřejné v roce 2010. A jak to dopadlo? Na to si každý jistě odpoví sám.

Jedinou cestou z této vleklé krize jsou co nejrychlejší předčasné volby a návrat k levicovým myšlenkám - na cestu solidarity, spolupráce a sociálních i ekonomických jistot.

Jan KLÁN, poslanec (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 36 hlasů.

Jan KLÁN,

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


v.mihulka
2013-08-22 11:17
Poslanecká jistota - slunce v úplňku !
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.