Reklama
--> 

Bez medu - a včelařů - to nejde

Výstava »Včely v Praze aneb Bez medu to nejde« informuje od dnes v Galerii 1 v Praze ve Štěpánské ulici o životě včel. Popisuje nejen je samotné, ale i jejich činnosti, společenství, životní prostředí, zvláště v metropoli, a rovněž přibližuje práci včelařů.

Předseda pražského městského výboru Českého svazu včelařů Václav Marek upozornil na nedobrou situaci českého včelařství. Za asi 30 let počet včelařů v hlavním městě klesl zhruba na třetinu, počet včelstev na tři pětiny. Negativně se vyvíjí i situace na venkově. Přitom v Praze, zejména v severozápadní části (Praha 6 s vilovou zástavbou, Hradčany ap.), nejsou podmínky pro chov včel a pro jejich obživu tak zlé, jak by se zdálo. Dodal, že i v hlavním městě se již ale zablýsklo na lepší časy – přednedávnem zde nebyl žádný včelařský kroužek, nyní jich je pět, např. Vyšehradští včelaříci.

Vyzdvihl však především význam včel a jejich opylování pro zemědělce. Poukázal na výzkumy vědců, které prokázaly, že výnos např. z pole řepky cíleně opylované oproti neopylované, resp. náhodně, je o třetinu vyšší. Jak podotkl, v USA platby za opylení představují pro tamní včelaře větší příjem než tržby z prodeje medu. Vyslovil se pro důsledné celoplošné očkování v jednom čase proti varroáze, neboť není jiná šance, jak se jí bránit. Již takto na existenci nemoci, která během čtyř let zlikviduje včelstvo, doplácejí divoké včely, neboť včelaři je vnímají jako rizikový zdroj případné nákazy a likvidují je.

(kru)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 23 hlasů.

(kru)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama