Karolína Peake už není ani hlavní tváří LIDEM a strana zřejmě rezignuje na volby. Stejně by neměla nejmenší naději na úspěch.

Volební plány LIDEM, Věcí veřejných a Úsvitu

Strana LIDEM, která vznikla odštěpením části poslanců zvolených za Věci veřejné, uvažuje, jestli bude vůbec kandidovat v předčasných volbách do Sněmovny. Podle první místopředsedkyně Dagmar Navrátilové je možné, že se členové LIDEM voleb nezúčastní ani na kandidátkách jiných stran. Věci veřejné (VV) zvažují spolupráci s jinými stranami. Hnutí Úsvit přímé demokracie, které založil senátor Tomio Okamura a k němuž se hlásí poslanec Radim Fiala, chce kandidovat samostatně.

Bývalá vládní strana LIDEM se potýká s nedostatkem financí, protože státní příspěvky za poslanecké mandáty zůstaly VV. Strana navíc nemá předsedu, protože exšéfka a bývalá vicepremiérka Karolína Peake na post předsedkyně rezignovala poté, co v rozporu s dřívější dohodou stran bývalé koalice nehlasovala proti vyjádření důvěry Rusnokově vládě.

O tom, zda bude strana v předčasných sněmovních volbách kandidovat, by měla ve čtvrtek odpoledne rozhodnout republiková rada LIDEM. Podle Navrátilové strana nebude sestavovat vlastní kandidátky. Možností je tak spolupráce s jinou stranou, nebo to, že její členové budou figurovat ani na kandidátních listinách jiných stran.

Kandidovat v předčasných volbách určitě chtějí VV, které nyní podle předsedy Víta Bárty jednají o možné spolupráci s dalšími stranami. Mluví se o tom, že by VV mohly spojit síly s hnutím senátora Okamury Úsvit přímé demokracie. Okamura to nevylučuje, podle něj mají VV s úsvitem shodné některé programové cíle, které se týkají prosazování přímé demokracie.

Úsvit chce sestavit samostatné kandidátky ve všech krajích, na listiny hnutí přijme i zástupce jiných organizací či stran. Kandidátky chce představit až v nejzazším možném termínu, který bude stanoven poté, co prezident potvrdí rozpuštění Sněmovny. Na kampaň bude mít hnutí kolem 15 milionů korun. »Celá kampaň bude financována z mých osobních peněz a z úvěru z banky,« uvedl Okamura.

 (red)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 14 hlasů.

(red)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


v.mihulka
2013-08-22 11:41
Jenom tak na okraj a obecně připomínám, že podceňovat politického
konkurenta a přeceňovat inteligenci některých voličů se mnohdy
nevyplácí.
2alsata
2013-08-21 18:46
Prý by se vešli do jednoho autobusu.
Z.LUDKA
2013-08-21 18:40
Mohl by mě někdo prozradit kolik má LIDEM členů,podle mého tak asi 50
a to možná je to nadsazené číslo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.