Reklama

Volební plány LIDEM, Věcí veřejných a Úsvitu

Strana LIDEM, která vznikla odštěpením části poslanců zvolených za Věci veřejné, uvažuje, jestli bude vůbec kandidovat v předčasných volbách do Sněmovny. Podle první místopředsedkyně Dagmar Navrátilové je možné, že se členové LIDEM voleb nezúčastní ani na kandidátkách jiných stran. Věci veřejné (VV) zvažují spolupráci s jinými stranami. Hnutí Úsvit přímé demokracie, které založil senátor Tomio Okamura a k němuž se hlásí poslanec Radim Fiala, chce kandidovat samostatně.

Bývalá vládní strana LIDEM se potýká s nedostatkem financí, protože státní příspěvky za poslanecké mandáty zůstaly VV. Strana navíc nemá předsedu, protože exšéfka a bývalá vicepremiérka Karolína Peake na post předsedkyně rezignovala poté, co v rozporu s dřívější dohodou stran bývalé koalice nehlasovala proti vyjádření důvěry Rusnokově vládě.

O tom, zda bude strana v předčasných sněmovních volbách kandidovat, by měla ve čtvrtek odpoledne rozhodnout republiková rada LIDEM. Podle Navrátilové strana nebude sestavovat vlastní kandidátky. Možností je tak spolupráce s jinou stranou, nebo to, že její členové budou figurovat ani na kandidátních listinách jiných stran.

Kandidovat v předčasných volbách určitě chtějí VV, které nyní podle předsedy Víta Bárty jednají o možné spolupráci s dalšími stranami. Mluví se o tom, že by VV mohly spojit síly s hnutím senátora Okamury Úsvit přímé demokracie. Okamura to nevylučuje, podle něj mají VV s úsvitem shodné některé programové cíle, které se týkají prosazování přímé demokracie.

Úsvit chce sestavit samostatné kandidátky ve všech krajích, na listiny hnutí přijme i zástupce jiných organizací či stran. Kandidátky chce představit až v nejzazším možném termínu, který bude stanoven poté, co prezident potvrdí rozpuštění Sněmovny. Na kampaň bude mít hnutí kolem 15 milionů korun. »Celá kampaň bude financována z mých osobních peněz a z úvěru z banky,« uvedl Okamura.

 (red)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 14 hlasů.

(red)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama