Ve světě sílí volání po urychleném vyšetření středečního údajného útoku u Damašku, kde syrská armáda podle obvinění opozice nasazením chemických látek způsobila smrt až 1730 lidí. K důkladnému a nezávislému prošetření avizovaného útoku vyzvala Rada bezpečnosti OSN, západní státy i Rusko a Čína. Světoví politici jsou ale rozděleni v názoru na jeho viníka a odpovědnost svalují na obě strany konfliktu.
Vyšetření incidentu mohou zabránit tvrdé boje mezi povstalci a armádou, které včera vzplanuly z popudu tzv. opozice na předměstí Damašku v místě údajného chemického útoku. Hlášeno je už nejméně sto mrtvých.
Zdrženliví odborníci
Odborníci zatím pochopitelně nedokážou potvrdit tvrzení opozice o údajném útoku chemickou municí. Režim prezidenta Bašára Asada obvinění z použití chemických látek rezolutně odmítl jako výmysl. Opoziční aktivisté mezitím odebrali obětem útoku vzorky tkání a snaží se je předat inspektorům OSN, s nimiž se jim ale dosud nepodařilo kontaktovat. Ani to by ovšem nepotvrdilo aktéra případného útoku... Dvacetičlenný tým inspektorů OSN je v zemi od neděle, povolení má ale jen k prozkoumání incidentů z předcházejících měsíců.
Ke spolupráci s experty OSN při objasňování nejnovějšího incidentu včera syrské úřady vyzvala Moskva. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se v telefonátu se svým americkým protějškem Johnem Kerrym shodl na tom, že bojující strany by měly kontrolorům OSN zajistit bezpečný přístup do oblasti. I včera Rusko označilo tzv. chemický útok za »jasnou provokaci« islamistů čím dál tím více neúspěšně bojujících proti Asadově režimu.
Štváči už kují pikle
O opaku je naproti tomu pochopitelně tendenčně přesvědčena Británie. Její ministr zahraničí William Hague včera bez důkazů prohlásil, že útok byl dílem syrského režimu. a francouzský šéf diplomacie Laurent Fabius už vyzývá k vnějšímu útoku silou na pozice syrského režimu...
Americký prezident Barack Obama ve včerejším rozhovoru pro televizi CNN řekl, že nasazení smrtících plynů v Sýrii by znamenalo překročení »červené čáry«. Jaká by byla další reakce Washingtonu, zejména pokud by se prokázalo, že čáru překročily protirežimní teroristické složky občasnké války, nicméně Obama neupřesnil - asi těžko by i potom podpořil Asadovu vládu. Přímá pohrůžka silou v jeho prohlášení nezazněla.
Peking varoval mezinárodní společenství, aby se při hodnocení vývoje v Sýrii neuchylovalo k unáhleným závěrům. Incident je podle Číny nejprve třeba objektivně a nezávisle vyšetřit a do té doby by se všichni politici měli zdržet unáhlených komentářů.
Exploze v Libanonu
Obavy z možného rozšíření syrského konfliktu na sousední státy včera znovu oživila exploze dvou náloží v libanonském Tripolisu. O život přišlo nejméně 42 lidí, dalších více než 500 bylo zraněno. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, má se ale za to, že má sektářské pozadí.
(rj, čtk)
Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)
Hodnocení: 3.3, celkem 59 hlasů.
Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.
Diskuse k článku
Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.