Současný kritický stav na trhu otroků se odrazil i na páteční dražbě otroků na Staroměstském náměstí. Začala s hodinovým zpožděním, protože organizátorům totiž zřejmě otroci došli a museli si postavit podium a klec sami (Foto - Karel Růžička)

Proti otroctví zvířat i lidí

Veřejnou dražbu otroků uspořádalo v pátek v Praze na Staroměstském náměstí sdružení 269.cz, aby při příležitosti Mezinárodního dne upomínky na obchod s otroky a jeho zrušení upozornilo na otrockou paralelu, v níž se v současnosti nalézají mnohá zvířata chovaná pro průmyslové využití či zábavu, ale i na novodobé otroctví, v němž se mohou ocitnout i zmanipulovaní lidé.

Největší - 300procentní - zisk majitelům přinesla tato "mladá jalová samice, pohledného exteriéru, pěkně rostlá, připravená k první inseminaci, přičemž se předpokládá po porodu vysoká dojivost. Vhodná do chovu, k práci či pro zábavu dětí, zvyklá na úvaz i elektrický ohradník." Z vyvolávací sumy 15 tisíc se konečná cena vyšplhala na 60 tisíc.

Petra Šindelářová konstatovala, že před stoletími bylo do Ameriky odvlečeno asi 12 mil. Afričanů, nyní však stejný počet zvířat lidé zabijí během několika desítek minut kvůli jídlu, surovinám a jiným materiálům, kvůli zábavě, různým testům či jinému využití. Podtrhla, že jde rovněž o inteligentní bytosti, a odsoudila namyšlenou lidí, kteří ke zvířatům přistupují s nadřazeností. Připomněla, že ještě před dvěma sty lety bylo otroctví mnohde považováno za normální, akceptovali jej filosofové, obhajovali vědci a boj proti němu byl výstřední záležitostí. Domnívá se, že dnes je tomu podobně v případě boje za práva zvířat. Spolu s Vratislavou Zíbovou se obracejí na lidi, aby se vcítili do dnešní role zvířat, která je obdobná, jako byla před lety pozice otroků, aby si uvědomili, že současná situace zvířat je též nepřijatelná, nehumánní. Jako první, minimální kroky uvedly kupř. ukončení testování farmaceutických výrobků na zvířatech či nepoužívání kožešin. Jak Šindelářová upozornila, neúnosné jsou např. podmínky klecového chovu slepic, kdy ani nemohou roztáhnut křídla.

Podle Sdružení 269.cz v ČR pochází 93 % vajec z klecového chovu, kde kromě nedostatku místa a podnětů slepice vykazují poruchy chování a mají kvůli drátěné podlaze rozedřené končetiny. Vyšlechtěné nosnice snášející až 300 vajíček ročně trpí odvápěním, zvýšenou lámavostí kostí, atd. Podobně dle sdružení existují velkochovy krav, které se nikdy nedostanou na pastvu, ze silážové stravy, často zaplísněné, mají krávy poškozené játra a ledviny, takže snáze podléhají nemocem. Dál se přitom šlechtí dojnice na vyšší dojivost, byť již dosahuje desetinásobku přirozené úrovně a mléka je nadprodukce atp. Strava a nadměrná vemena vychylující zadní končetiny do nepřirozených poloh se odráží v poškození a nemocech paznechtů a kloubů, takže až třetina dojnic kulhá, varuje 269.cz.

Obě aktivistky, že novodobé otroctví není jen otázkou vztahu lidí a zvířat, ale i uvnitř lidské společnosti, kde v zájmu zisku některých dochází k uplatňování promyšlených metod a nastolování situací, kdy nejsou respektována práva, potřeby a důstojnost ostatních.

(kru)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 35 hlasů.

(kru)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


suda.jan
2013-08-25 00:03
Je to jeden ze zločinů negativního systému proti lidskosti. Je to
hrůza co vše se děje a je ještě hodně lidí, kteří si žijou v
pohodě a dělají, že se jich to netýká.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.