Dalajláma

O čem dalajlámisté mlčí?

Čtrnáctý dalajláma nikdy nebyl pouze náboženskou postavou, ale především politikem usilujícím o nezávislost Tibetu a restauraci teokratického režimu. Důkazem toho je existence ilegální exilové vlády pod jeho vedením.

Dalajláma tvrdí, že neobhajuje tibetskou samostatnost ale tzv. střední cestu v podobě »skutečné autonomie Velkého Tibetu«. Jeho postoje se odvíjí od teze, že Tibet je stát okupovaný ČLR, což popírá skutečnost, že již od středověku (až na krátké období Brity vytvořeného loutkového státu v letech 1913 - 1951) tvoří integrální součást Číny.

Teokratický despota bojovníkem za lidská práva?

Na 14. dalajlámu je třeba nahlížet komplexně z historické perspektivy. Je poněkud paradoxní, že je na Západě vnímán jako nedotknutelná ikona, obránce lidských práv a odpůrce násilí, když celý život dělá pravý opak. Do roku 1959 byl Tibet feudální teokracií, v níž více než 95 % populace tvořili otroci a nevolníci. Ti neměli žádný majetek ani lidská práva a jejich majitelé je mohli trestat, zneužívat, týrat, vyměňovat, prodávat, věznit i zabíjet podle svého uvážení.

Dalajláma stál v čele tohoto středověkého systému a byl zodpovědný za vykořisťování a nelidské zacházení s otroky a nevolníky. Několik let po osvobození Tibetu Čínou vypověděl dohodu uzavřenou s centrální vládou a v zájmu feudálních otrokářů podnítil ozbrojené povstání, ačkoliv se o něm na Západě referuje jako o odpůrci násilí. Po potlačení revolty uprchl do indického exilu, odkud již déle než 50 let podporuje protičínské aktivity. Jeho dvojstupňová separatistická strategie - nejprve autonomie a poté nezávislost - je navíc doprovázena organizováním ohnisek nepokojů, sabotáží a podkopáváním úspěšného rozvoje a modernizace Tibetu. To bylo nejvíce zřetelné při vypuknutí násilí ve Lhase 14. března 2008 za účelem narušení přípravy LOH v Pekingu a upoutání mezinárodní pozornosti na Tibet.

Za zmínku stojí i názory »bojovníka za lidská práva« na problematiku homosexuality. Během interview pro francouzský týdeník Le Point 23. března 2001 ji definoval jako nevhodné sexuální chování: »Pohlavní orgány mají sloužit k rozmnožování mezi mužem a ženou a cokoliv, co se od toho odchyluje, je z buddhistické perspektivy neakceptovatelné.«

Dalajlámovy vazby na CIA a NGO's

Po svém útěku z ČLR byl dalajláma štědře sponzorován CIA: v letech 1959-72 dostával ročně 180 000 amerických dolarů pro svou vlastní potřebu, což dlouho zapíral. Rovněž obdržel 1,7 milionu dolarů na aktivity v mezinárodní politice. Že se nejedná o fantazírování čínských komunistů ale holá fakta, potvrdil i měsíčník Le Monde Diplomatique a deník New York Times. Odnož CIA nazývaná National Endowment for Democracy (NED) financuje řadu různých organizací operujících s tibetskou otázkou s cílem rozvrátit Čínu. Americké tajné služby nemohou při svých subverzních akcích v zahraničí otevřeně podporovat opoziční uskupení, která se musí jevit jako autenticky národní a nezávislá, jinak by riskovala diskreditaci. Kde je to možné, tam jsou podporována prostřednictvím mezičlánků, jako je NED. Republikánští i demokratičtí členové Kongresu svorně podporují aktivity NED, který byl vytvořen před 30 lety, aby dělal otevřeně to, co CIA praktikovala tajně desítky let. Allen Weinstein, jenž v roce 1983 pomáhal s tvorbou legislativy ustanovující NED, přiznal 22. září 1991 deníku Washington Post: »Mnohé, co děláme dnes, dělala před 25 lety CIA skrytě.« Např. ve Venezuele byl rozpočet NED čtyřnásobně navýšen během měsíců předcházejících puči z dubna 2002, během kterého měl být svržen Hugo Chávez. Co se týká Číny, NED operuje v Hong Kongu, Tibetu a Sin-ťiangu. CIA je v Tibetu prostřednictvím NED zapojena do minimálně 16 programů, které financuje - např. Mezinárodní kampaň za Tibet (ICT), Studenti za svobodný Tibet, Tibetské centrum lidských práv a demokracie (TCHRD), Hlas Tibetu a další. Na zahraniční nevládní organizace si vloni došlápli ruští poslanci - podle nového zákona musí NGO's povinně vystupovat s přívlastkem »zahraniční agent«. Vladimir Putin totiž obvinil Washington, že skrze NGO's financuje protivládní demonstrace v Rusku.

Konečný cíl: etnicky čistý »Velký Tibet«

Dalajláma požaduje stažení čínských vojáků a přeměnu Tibetu na »mezinárodní demilitarizovanou mírovou zónu«. Uvažuje o faktickém etnickém vyčištění v podobě vystěhování všech netibeťanů a vytvoření tibetských ambasád po celém světě. Navíc, tzv. Velký Tibet, zahrnující čtvrtinu čínského území a daleko přesahující hranice Tibetské autonomní oblasti, nikdy v historii neexistoval.

Z výše uvedeného vyplývá, že dalajlámovým politickým cílem je tibetská nezávislost a hrubé porušení Ústavy ČLR. Proto Peking vnímá velmi citlivě oficiální přijímání dalajlámy na státních návštěvách a vyvozuje z toho důsledky např. v podobě omezení ekonomické spolupráce se zeměmi, které tak činí. Ústřední vláda udržuje vůči dalajlámovi konstantní politiku - dialog může začít, jestliže se zřekne požadavku nezávislosti, zanechá separatistických aktivit, otevřeně uzná, že Tibet je nedělitelnou součástí Číny, Tchaj-wan je čínskou provincií a vláda ČLR je jedinou legální vládou reprezentující celou zemi. Kromě toho, jednání mezi pekingskou administrativou a čtrnáctým dalajlámou jsou čistě vnitřní záležitostí ČLR a nepotřebují zahraniční zprostředkovatele ani nedovolí cizí vměšování.

USA, které se obávají velmocenského růstu Číny, nehodlají přijít o dominantní pozici v unipolárním světě, a proto financují dalajlámovo hnutí jako prostředek k rozdělení a oslabení »Říše středu«. Po případném osamostatnění Tibetu by se změnila geopolitická rovnováha regionu a USA by mohly získat vojenské základny na pověstné »střeše světa«. Rozdělení země však čínská vláda nikdy nedopustí.

Ondřej KOSINA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 176 hlasů.

Ondřej KOSINA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2013-09-11 21:46
Ykzakaz: Dobrý den, budete se divit, ale autor tohoto článku nemá s
Haló novinami nic společného. Je to zahraničně politický expert Lva
21 a text původně napsal pro server této politické strany Vaše věc.
My jsme jej pouze se svolením autora převzali, protože ho právě za
aprílový v žádném případě nepovažujeme. Jsme rádi, že někdo v
této zemi se také nebojí sepsat pravdu o Tibetu!
ykzakaz
2013-09-10 12:04
Dobrý den, zajímalo by mě, zda je tento clanek omylem aprilovy, zamerne
lze, nebo autor nevi nic o historii. Napsat, ze Tibet je od stredoveku
soucasti ciny , je docela silne kafe, jine hlouposti snad ani komentovat
nebudu. Je to takovy soubor absolutnich nesmyslu, ze vyvracet je jeden po
druhem by dalo vic casu, nez si je vymyslet, jako to udelal autor. Ale ted
jsem si vsiml, to jsou Halo noviny, tak to jo :-))
v.mihulka
2013-09-05 18:26
Ano, císař je přece už dávno "nahý" a tak tu jeho
"nahotu" musí zakrývat alespoň " okrásné řeči "
o lidských právech svobodě atd.atd.do aleluja, jenom ona hesla Velké
francouzské revoluce " Volnost, Rovnost, Bratrství, se ani po
dvoustech letech netěší mezi současnou buržoasii, střední třídou,
žádné přízni a v poslední době obzvláště. O liberálech ani
nemluvě.
zlaty.zajic
2013-09-05 16:13
Západu ani USA by otroci a nevolníci vůbec nevadili,jen kdyby se
přírodní bohatství Tibetu zase dostala do rukou těch"správných
lidí" za Západu a USA. To jejich ječení o "lidských právech
" je jenom zástěrka chamtivosti tohopto spolku. Proč třeba USA a
Západu nevadí otřesné zacházení s ženami v Saúdské Arábii, na to
by asi byla odpověď, že je to spojenec USA, tak se to neřeší.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.