Reklama
Rozhovor Juniorproject.eu s Jozefem Vaculou, členem vedení Socialistického zväzu mladých

Snažíme se založit Muzeum zločinů kapitalismu

Na frýdlantské Slavnosti česko-slovenské vzájemnosti, která potěšila v závěru srpna Čechy a Slováky, tedy přátele z obou břehů řeky Moravy, rozložili svůj informační stoleček také dva mladí muži ze Slovenska. Jedním byl tajemník ÚV Socialistického zväzu mladých (SZM) Ivan Gaĺa z Košic a druhým člen ÚV SZM Jozef Vacula z Ružomberoku. Jak nám Ivan prozradil, do Frýdlantu přijíždějí každoročně, vlakem jedou do Čadce a pak autobusem s výpravou slovenských komunistů do Frýdlantu nad Ostravicí. Odpovídal nám druhý jmenovaný, Jožo...

Jak se daří SZM na Slovensku?

Snažíme se, máme asi 100 členů. Vím, není to mnoho, ale pracujeme. Jednou z posledních našich politických iniciativ je iniciativa na vytvoření Muzea zločinů kapitalismu, protože v Bratislavě bylo asi přede dvěma, třemi měsíci otevřeno tzv. Muzeum zločinů komunismu. Takže muzeum, shromažďující podklady, informace, vlastně důkazy o zločinech kapitalistického režimu, by bylo jakýmsi protipólem. Musím říci, že se tento náš nápad dostal i do slovenských médií, a to už je co říct.

Co by se v tomto muzeu shromažďovalo?

V současné době je těžké sbírat nějaké hmotné artefakty, věci. Jednalo by se tedy spíš o internetovou stránku, která by zachycovala zločiny kapitalismu v celé své historii. Jen v oblasti válek by to byl předlouhý seznam. Byly by to války imperialistické, jejichž cílem bylo (a vlastně stále je) obsadit nové trhy a získat přístup k surovinám. Například nyní byla u nás zveřejněna informace, že USA v roce 1953 svrhly iráckého prezidenta kvůli tomu, že znárodnil ropné firmy. Což se samozřejmě někomu nelíbilo. Jen za posledních 50 let je to pěkná řádka obdobných zločinů, válek a převratů živených, iniciovaných či provedených USA.

Jaký vztah mají levicoví mladí lidé na Slovensku k premiéru Robertu Ficovi?

Roberta Fica vnímáme jako pravicového premiéra, takže máme k jeho politickému počínání jednoznačně kritický vztah. Důležité je otevírat lidem oči, že není podstatné, zdali nějaká strana či politik je takový či onaký, tzn. levicový či pravicový. Důležité je, zdali je antisystémový (tedy protikapitalistický) či systémový. A slovenská sociální demokracie patří do kapitalistické levice, je systémovou stranou, která nechce měnit společenský řád... Zato cílem komunistů na Slovensku, a také cílem naším, je vysvětlovat příčiny vzniku nerovnosti mezi lidmi a objasňovat, že sociální demokracie, tedy strana Smer-SD, nemůže v podstatě v zemi změnit nic, protože je to jen součást kapitalistického politického trhu.

Ale srovnáme-li kroky Fica s postupy například Mikuláše Dzurindy či Ivety Radičové, což byli politici hlásící se vyloženě k pravici, tak rozdíl snad tady je?

Podívejte, na Slovensku se sociální spravedlnost nevyvíjí, nezaměstnanost neklesá. Jsou rodiny, které musejí žít i s 300 eury na měsíc. Různě handicapovaní nedostávají ani základní příspěvek. Slovenská »mienkotvorná« média velmi často informují o reálné nelichotivé sociální situaci na Slovensku, kdy se běžný občan nemůže dovolat svých práv a kdy částka, ze které by měl vyžít na měsíc, je častokrát menší než minimální mzda (ta činí 337,70 eur). Z našeho pohledu Smer reálně pro lidi nedělá nic, podobně jako kterákoli jiná kapitalistická strana. Rozdíl je patrný snad jedině v rétorice.

Vidím na vašem stolečku nejen váš časopis Vzdor, ale i obrázek Julia Fučíka. Onen známý, snad nejznámější - od malíře Maxe Švabinského. Proč to? Co pro vás znamená Fučík, jehož 70. výročí popravy si připomeneme 8. září?

Komunistické hnutí je internacionální, takže propagujeme a připomínáme různé osobnosti mezinárodního komunistického hnutí, nyní třeba Ernsta Thälmanna, který byl umučen nacisty 18. srpna 1944 v koncentračním táboře Buchenwald. Toto výročí jsme si také připomněli. Julius Fučík je i pro nás, Slováky, pojmem, takže ne náhodou rozdáváme i my jeho světově proslulý portrét.

Monika HOŘENÍ
FOTO - autorka


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 102 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.