Reklama
Rozhovor Haló novin s dlouholetým včelařem Václavem Šenkýřem, čtyřkou ústecké kandidátky KSČM do Poslanecké sněmovny

Kvalita českého medu je velmi dobrá

Včely, včelaři, včelařství… Hodně se o tom hovoří, ale už méně ví… Můžete ve stručnosti pohovořit o přínosu včelařství?

Včely přinášejí člověku jimi získané cenné produkty, jako je med, včelí vosk, propolis, pyl, mateří kašička i včelí jed, který se těží pro medicínské potřeby. Největší přínos včel však spočívá v jejich opylovací činnosti květosnubných rostlin. Bez ní bychom neměli řadu zemědělských produktů a ve volné přírodě by došlo k zániku řady rostlin. Projevilo by se to například tím, že by se nám louky proměnily ve stepi apod. Opřeme-li se pouze o ekonomická kritéria, potom včely přinášejí včelaři pouze 10 % užitku a celých 90 % přinášejí svojí opylovací činností společnosti.

Jak ovlivnilo studené a deštivé jaro včelstvo a jak se to odrazilo ve snůšce?

Dlouho nepamatuji tak nepříznivé podmínky pro život včel a z toho plynoucí nepříznivé podmínky pro zemědělce, jako byly letos na jaře. Nikoliv proto, že pršelo, ale že pršelo souvisle dlouhé období. Včely nemohly létat, nebo létaly velmi omezeně, tísnily se v úlech a včelaři museli dělat protirojová opatření. V důsledku se to projevilo právě v tom, že například v ovocných sadech nedostatečně opylovaly květy ovocných stromů, a proto je tak výrazně nižší úroda ovoce. Jako ekonomický a organizační poradce vím, jaké těžkosti to vytváří našim zemědělcům – sadařům. Vedle přímých ekonomických ztrát musí rušit předjednanou každoroční brigádnickou výpomoc při sklizni ovoce.

Jaká je kvalita medu?

Obecně je kvalita českého medu velmi dobrá. Naše včelařství má dlouholetou tradici, která si potrpí na kvalitu svých produktů. Málo se například mezi veřejností ví, že nejblahodárnější účinky má med, který je těžen z přírodního prostředí, kde člověk trvale žije. Jde tady o korelaci životního prostředí s životem člověka. A tady je, mimo jiné, přednost českého medu před medy dováženými z jiného přírodního prostředí.

Často je kritizována kvalita medu prodávaného v běžné obchodní síti. Jak se tento med šidí?

Pravý včelí med vedle jednoduchých cukrů, jako je glukóza, fruktóza a do 10 % sacharózy, obsahuje další velmi užitečné a lidskému zdraví prospěšné látky, kterými jsou enzymy a stopové prvky. Podstata falšování spočívá v tom, že zejména glukóza se dá vyrábět průmyslově (biochemicky) daleko laciněji, než to dokážou včely. Toho využívají falšovatelé medu tím, že do medu nalévají takto lacině vyrobené jednoduché cukry. Není to přímo zdraví škodlivé, ale ochuzují tímto způsobem, za účelem svých zisků, spotřebitele o obsah výše uvedených užitečných látek.

Pokud ale dochází k přibarvování medu přidáváním barviva, tak to je trestuhodné zvěrstvo. Jde o cizorodé látky, které mohou poškozovat lidské zdraví. Do medu prostě nepatří. Mohu pouze doporučit - kupovat med přímo od včelařů.

Do českého včelařství plynou dotace státu, fondů EU, ale i z krajských rozpočtů. Jak se to projevuje?

Řeknu rovnou – pánbůh zaplať za ty dotace! Jsou pomocí našim včelařům. Ale zdaleka to ještě nepomohlo vyrovnat velký početní propad v naší republice od politického a majetkového převratu v roce 1989. Do té doby jsme měli v republice dlouhodobě 830 tisíc včelstev. Nyní se posledních několik let počet včelstev v republice pohybuje kolem 500 tisíc. Dotace částečně pomáhají kompenzovat cenový nárůst včelařských potřeb a cukru, který včelaři potřebují pro zimní nakrmení včelstev. Pro příklad, v roce 1989 jeden kilogram krystalového cukru stál 7,30 Kčs. Dnes ho neseženeme pod 20 Kč.

Když jsme u těch dotací, včelařům by pomohlo, kdyby se snížila administrativní náročnost při jejich vyřizování.

Pokud se ještě chcete dozvědět, jak je v: Šenkýř daleko s přípravou svého včelstva na letošní zimu, čtěte středeční tištěné Haló noviny

Irena ERNESTOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 19 hlasů.

Irena ERNESTOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.