Reklama
Rozhovor Juniorproject.eu s Miroslavem Hajdušíkem, zastupitelem Karviné a kandidátem do PSP ČR

Obdivuji mladé, co podnikají »od nevidím do nevidím«

Inženýru Mirku Hajdušíkovi je 29 let, je členem KSČM, s níž spolupracuje od svých 18 let. Stranu reprezentuje v Zastupitelstvu města Karviná, kde žije. Působí také v čele tamní komise životního prostředí. V předčasných sněmovních volbách kandiduje v Moravskoslezském kraji na 10. místě v »dresu s třešničkami«. Snad proto, že v Karviné vládne levice, odpověděl na mou otázku o situaci s místy pro děti ve školkách a školách tak, že mi vyrazil dech: »U nás je míst ve školkách a základních školách dostatek. Jak to u nás bylo ve výstavbě sídlišť naprojektováno, tak to dostačuje.«

Proč ses rozhodl, že budeš kandidovat do sněmovny?

Předně - program KSČM je i mým programem a kandiduji proto, abych mohl zastupovat mladé lidi, mladé rodiny i mladé podnikatele. Chtěl bych ve volební kampani přesvědčit mladé voliče, že my mladí musíme rozhodnout o své budoucnosti - a prvním krokem je účastnit se voleb třeba i jako kandidát/kandidátka a rozhodně jako volič/volička. Jsem přesvědčen, že na budoucnost musí myslet i naše strana. Do sněmovny by se měli dostat i mladí lidé, abychom se otrkali, získali zkušenosti a aby bylo komu jednou předat štafetu.

Jaká je tvá profese?

Pracuji již šest let jako obchodní manažer. Tuto práci jsem začal vykonávat již v posledním ročníku vysoké školy.

Pracuješ v obchodní sféře, takže jistě vnímáš problémy naší ekonomiky a hlavně - čím jsou způsobeny. Ne za vše může krize. Dokážeš pojmenovat problémy a také o nich diskutovat se svými mladými vrstevníky?

Myslím, že problémy dokážu pojmenovat, nebo se aspoň o to pokouším. Pracuji v zahradnickém oboru, obchoduji se sadbou, hnojivy a dalšími potřebami pro zahradníky. Kamenem úrazu bylo, že u nás byla zcela zlikvidována domácí produkce. Příkladem toho by mohl být v současné chvíli náš český česnek, který je v důsledku vysoké poptávky a malé nabídky velmi drahý. Pak je obrovským problémem, že byla nesmyslnými škrty pravicové koalice snížena koupěschopnost spotřebitelů, takže lidé neutrácejí. Neřeknu nic objevného, co by nevěděli obchodníci po staletí: pokud se netočí peníze, je to špatné.

Druhým problémem je, že spousta nadnárodních společností, které provozují obchodní činnost u nás, odvádějí zisky do své mateřské země. Takže jako republika jsme o tyto peníze ochuzeni. To považuji za závažnou chybu!

Čím chceš oslovit mladé voliče a voličky?

Ve svém osobním programu, který pochopitelně respektuje program KSČM, se zaměřením na to, co zajímá mladé lidi a mladé rodiny či na opatření, která neblaze dopadají na mladé. Třeba na požadavek dostupnosti školství, tedy žádné školné na veřejných školách, dále dostupné startovací byty pro mladé lidi, zabránění trendu neudržitelného růstu nákladů na živobytí...

Ale také - právě proto, že pracuji v obchodě a znám situaci v této oblasti - se chci zaměřit na mladé lidi patřící do kategorie osoba samostatně výdělečně činná, OSVČ. Doslova tyto mladé obdivuji, protože teprve sbírají zkušenosti. Jsou třeba hned po škole bez peněz, a přesto jdou »do toho« raději, než aby byli na podpoře. Jsou celý den v práci, jak se říká »od nevidím do nevidím«, a nemají čas na nic jiného. A přitom mladí se také chtějí bavit a zakládat rodiny. I na to musí být čas.

Tyto mladé OSVČ kolikrát nevědí, zdali zítra budou mít možnost dále podnikat, protože dosud vládnoucí pravicové strany pro tyto lidi neudělaly víceméně nic, měly jen prázdná populistická hesla, kterými je lákaly. Komunisté navrhují v programu podporu konkurenceschopnosti malého živnostenského, ale i municipálního a družstevního podnikání. Poctiví živnostníci zkrátka nejsou jen doménou pravice!

Monika HOŘENÍ
FOTO - archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 64 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.