Reklama

Dramatický protest horníků

Více než 4000 lidí protestovalo v Ostravě na úterní bouřlivé hornické demonstraci nazvané Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu. Několik desítek z nich vniklo do budovy bývalého ředitelství OKD na Prokešově náměstí, objekt ale sami opustili poté, co se na místě objevili policejní těžkooděnci.

 

 

»Odboráři považovali protest horníků za apolitickou akci, já si však kladu otázku, jak je možné dosáhnout politických změn bez politických stran,« uvedl pro Haló noviny kandidát KSČM do Poslanecké sněmovny za Moravskoslezský kraj Miroslav Opálka s tím, že stále ještě doznívá v České republice popřevratová »nepolitická politika«. »Ani sociální otřesy ještě nestačily k tomu, aby si protestující uvědomili, že bez politiků, kteří hájí jejich zájmy, prostě změny nedosáhnou,« zdůraznil Opálka. Poté dodal, že politické strany levicového typu vznikly v minulosti právě z odborového hnutí, protože odboráři zjistili, že jinak než politickou cestou se změny ve společnosti nedají prosadit.

»Chtělo by se říct, že uhlobaroni si tam nahoře koupili počasí, nicméně i přes silný déšť se zcela zaplnilo Prokešovo náměstí protestujícími horníky,« uvedla pro Haló noviny Ivana Kalousková, tajemnice KV KSČM v Ostravě, která se demonstrace zúčastnila.

Na Prokešovo náměstí horníci přišli v průvodu od fotbalového stadionu Bazaly. Nad hlavami drželi transparenty s nápisy »Bakalo, už jsme ti vydělali dost!«, nebo například »Zavřený důl už nikdo neotevře«. Centrem Ostravy znělo hornické skandování »Bakalu do dolů!«, protože právě kontroverzní podnikatel Zdeněk Bakala je jedním ze spolumajitelů OKD.

Na sraz ke stadionu Bazaly dorazily ze šachet ostravsko-karvinského revíru dvě desítky autobusů, další demonstranti přijeli osobními auty. Moravskoslezské horníky přijeli podpořit zástupci Mostecké uhelné a odborových svazů, promluvil i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Horníkům se nelíbí situace, jaká v poslední době panuje v těžební firmě OKD. Kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím dělá firma výrazná úsporná opatření. Horníkům chce například omezit přídavky na dovolenou a Vánoce (tzv. 13. a 14. platy) nebo příspěvky na pojištění.

Smluvním zaměstnancům firma snížila mzdy, propustila 250 administrativních pracovníků a postupně snižuje počet pracovníků dodavatelských firem - ze 4200 jich zbude jen 2500. Společnost chce prodat firmu OKK Koksovny. Včera společnost New World Resources (NWR) oznámila, že uzavře důl Paskov na Frýdecko-Místecku, kde pracuje zhruba 3000 lidí.

Pokud vás dále zajímá, co podle odborářského předáka Jaromíra Pytlíka hornící dále chystají, čtěte středeční tištěné Haló noviny.

(rad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 92 hlasů.

(rad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama