zkušební šleh zdendy milaty

Zkoušku z dospělosti má za sebou převážná většina Čechů, Moravanů i Slezanů a ti mladší se k ní chystají. Podobnou zkoušku z dospělosti či spíše jako podmínku získání občanství budou mít před sebou cizinci, kteří chtějí získat naše občanství. Jak je stanoveno v novém zákoně o státním občanství České republiky, lze až na výjimky státní občanství udělit žadateli, který prokáže základní znalost ústavního systému ČR a základní orientaci v kulturně-společenských, zeměpisných a historických reáliích ČR. Na tom jistě není nic špatného.

Domnívám se však, že až na výjimky by se uvedené mělo týkat všech obyvatel ČR. Zkrátka, kdo chce mít kartičku občanského průkazu ČR v kapse, měl by doložit, že o této zemi vůbec něco ví. Jak jinak se pak nedivit při poslechu některých názorů našich také spoluobčanů, kteří o zemi, ve které žijí, neví prakticky nic.

Při pohledu na některé stranické preference si kladu otázku, zda jde o zmanipulované průzkumy veřejného mínění, recesi nebo opravdu o upřímné přesvědčení o volbě příslušných stran. Pevně věřím tomu, že se nejedná o pevné přesvědčení, že skutečný průzkum mezi voliči v den voleb bude opravdu odrazem reálného přesvědčení občanů, že na tom nejsme opravdu až tak zle...

Ale zpět k naší zemi. Zamysleme se nad tím, jak je možné, že díla našich klasiků znají lépe děti našich vietnamských spoluobčanů, že tito lidé ze vzdálené země vědí o naší zemi víc než my sami. V pantheonu Národního muzea, které je nyní v rekonstrukci, na nás vykukují busty národních velikánů a sama budova muzea je dokladem hodnot našeho národa před 150 lety. A co my? Za dalších 150 let odkážeme našim potomkům pohled na plechové krabice našich hypermarketů. Doklad našich současných hodnot...

A právě proto by takový testík při vydávání občanských průkazů (a tudíž i při připuštění k volebnímu aktu - pozn. red. jp.eu) vůbec neškodil!


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 43 hlasů.

Zdeněk MILATA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.