Dobrá zábava v Salmovské kavárně

V Salmovské literární kavárně v Praze jsme byli tento týden svědky počátku nové tradice. Pravidelné večery knihkupce, moderátora a sepisovatele (jak sám sebe nazývá) Vráti Ebra, nazvané prostě a jednoduše Ebroviny, okořenily v úterý Haló noviny, a to měrou vskutku vrchovatou. Ocitly se totiž absolutně v hlavní roli. A doufáme, že ne naposledy…

Literární večer s Haló novinami, lépe řečeno nápad na jeho pořádání, vznikl zcela náhodou při loňském rozhovoru Moniky Hoření s Vráťou Ebrem pro náš list. Když už se v Salmovské kavárně za šestnáct let vystřídala po Ebrově boku celá řada osobností, počínaje Táňou Fischerovou, Janem Přeučilem, Petrou Janů, Martou Kubišovou a konče třeba Jiřinou Švorcovou, proč by zároveň jeden z tematických večerů nemohl být jmenován právě Haló novinám.

A tak slovo dalo slovo, nápad postupně zrál, až definitivně uzrál o uplynulých letních prázdninách. A výsledek mohli návštěvníci Salmovské kavárny, kam kdysi chodíval i Jaroslav Hašek, vidět v úterý večer od tradičního zahajovacího času – 19 hodin, 19 minut.

Moderování akce se vedle zkušeného »pardála« Vráti Ebra ujal šéfredaktor Haló novin Petr Kojzar, který postupně na pódiu přivítal patrona akce, předsedu ÚV KSČM Vojtěcha Filipa, a celou řadu dalších známých osobností, jež patří mezi přátele našeho deníku. Z jejich přítomnosti jsme měli velkou radost, stejně jako z toho, že kavárna doslova praskala ve švech. Kdyby přišel ještě jeden jediný návštěvník, už by si neměl kam sednout. Zkrátka, fotbalovou terminologií řečeno – bylo vyprodáno!

S Vráťou na věčné časy

Populární herec Rudolf Jelínek dorazil do »Salmovky« i přesto, že ho teprve den předtím propustili z IKEMu, kam byl v minulém týdnu převezen po náhlé nevolnosti. Navzdory tomu hýřil dobrou náladou a prokázal, že je výborný vypravěč a společník. Vráťa Ebr mu připomněl dávnou historku. »Slavil jsem čtyřicátiny a kolegové knihkupci se na mě domluvili a vyjednali, že přímo policie zastavila na čtvrt hodiny tramvaje. Důvodem byl průvod, který kvůli mně uspořádali tito recesisté, srandisté, knihkupci s tím, že mně nesou dar. Ten dar, to byl živý kůň, přivedl ho Rudolf Jelínek a nad ním vlál veliký transparent ‚S Vráťou Ebrem na věčné časy a nikdy jinak‘ - a podobná hesla. Byla to veliká sranda,« vylíčil Ebr dávnou historku, na kterou Jelínek dost možná již pozapomněl.

Známý představitel vyšetřovatele Jiřího Hradce ale nebyl jediným hostem, jehož život ve velké míře ovlivnilo Třicet případů majora Zemana. Povyprávět o jeho zákulisí přišel i odborný poradce seriálu Adolf Gruber.

Na pódiu v Salmovské kavárně se představil i Antonín Hardt, který zavzpomínal především na dobu, kdy byl ředitelem karlínského divadla, a Haló novinám coby jejich věrný čtenář popřál, aby se jim vyhýbaly jakékoli existenční potíže. Od kreslíře Slávy Martenka pak obdržel darem kalendář plný tradičního humorného pohledu na svět…

Hudba i mluvené slovo

Hudební produkci obstaral redakční kolega Radovan Rybák, kterého doplnil i spisovatel, publicista a vysokoškolský pedagog Ondřej Hník. Ten věnoval šéfredaktoru Kojzarovi povídku »Erotická masáž«. Všichni přítomní se smáli, až se za břicho popadali, dokonce i šéfredaktor vypadal, jako by se v barvitém, mírně lechtivém, vyprávění svého bývalého kolegy z fakulty poznal…

Vzápětí šéfredaktor Haló novin raději odvrátil řeč ke kytarovému umění Radovana Rybáka a poprosil finančního ředitele a. s. Futura Otakara Zmítka, jestli by se náhodou nenašly peníze na to, vydat redakčnímu kolegovi CD. Inu, proč ne – to je dobrý nápad, ten podepisujeme!

A propos – na kytaru si ten večer nezahrál jen Radovan Rybák, ale ke svému překvapení byl požádán o pár akordů i předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Přiznal, že nečekal, že ho takto moderující šéfredaktor osloví. Koneckonců, Petr Kojzar si očividně oblíbil překvapení. Podobným způsobem šokoval i tehdy, když na pódium pozval postupně dvě přítomné dvojice otec-dcera, a požádal obě dámy, shodou okolností redaktorky Haló novin, o rozhovor s jejich tatínkem. Ani jedna nic podobného nečekala, ale obě byly nesmírně pohotové a vynalézavé. Helena Kočová vyzpovídala svého otce - dobrodruha, cestovatele a entomologa - Jana Kobyláka, Monika Hoření zase svého tatínka Zdeňka, bývalého šéfredaktora Rudého práva.

Zdeněk Hoření zavzpomínal na doby, kdy jeho deník četlo daleko přes milion lidí, a popřál Haló novinám, ať se jednou tomuto číslu přiblíží. Zároveň se dotkl tématu chyb, kterým se dle něho nedá v novinách zcela vyhnout.

Petr Kojzar na to vzápětí reagoval tím, že dal k lepšímu pár překlepů z poslední doby. Například to, jak nejmenovaný redakční kolega omylem překřtil u fotografie Karla Růžičku na Karla Kůžičku (naštěstí nevyšlo) a jak sporťáci oznámili čtenářům, že »favorizovaný ruský pár vyhrál na MS v krasobruslení kance na ledě (bohužel vyšlo).

Střídání patronů

Vojtěch Filip musel kvůli neodkladným povinnostem odcházet zhruba v půlce více než dvouhodinového večera a na cestu dostal od básníka a vedoucího redaktora přílohy Obrys-Kmen Karla Sýse jeho nejnovější knihu. Mimochodem, úryvek si vyslechli i návštěvníci úterního literárního večera, a velmi dobře se bavili – mj. i díky trefně užitým jadrným, typicky českým, výrazům…

V roli patrona pak Filipa vystřídal jeho místopředseda Jiří Dolejš, který se rovněž podělil pár zajímavých, až pikantních historek, a další kandidát do PS PČR v Praze Roman Janouch zase musel odpovídat na otázku šéfredaktora Haló novin, zda vyhraje láhev vodky, o niž se vsadil s redakčním kolegou Tomášem Cinkou, on, nebo dotyčný kolega. O co že v sázce šlo? Šéfredaktor tvrdí, že se strana velkopodnikatele Babiše dostane do parlamentu, Tomáš Cinka vsadil pravý opak. Janouch prohlásil: »Bohužel Tomáš tu sázku prohraje.« Ale neopomněl dodat, jak rád by se mýlil. Také bychom byli rádi…

A co říci závěrem? Snad jen poděkovat všem za účast a slíbit, že i za rok se určitě s přáteli Haló novin znovu sejdeme! A opět se dostane i na nějaké to překvapení…

(šp)

FOTO – Haló noviny/Vladimír SLOBODZIAN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 27 hlasů.

(šp)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.