Progresivní zdanění aneb nejdůležitější zákon pro sociálně spravedlivý stát

Daňovou progresi KSČM prosazuje dlouhodobě, a to i v rámci současné předvolební kampaně za znovuobnovení sociálního, prosperujícího a celkově dobře fungujícího státu s nízkou nezaměstnaností. Stát, ve kterém je bezplatné školství, zdravotnictví, právo na první zaměstnání po škole a právo na práci obecně (reálně prosazovatelné), nebo třeba levné bydlení pro sociálně slabé. Stát, který plánuje obnovu zemědělství, průmyslu, založení státní banky bez poplatků a mnoho jiného.

Jde o krásnou představu. Ale po letech, kdy byla naše země systematicky rozkrádána zejména pravicovými vládami, to bude znamenat spoustu budování a velkých finančních prostředků, kterých však není nazbyt. KSČM se nikdy nevzdá realizace výše uvedeného. Nevzdáme se ani základní cesty k získání finančních prostředků nutných k realizaci našeho programu a ve své podstatě »znovuobnovení« státu - tedy zavedení progrese ve zdanění fyzických a právnických osob (FO a PO) a progrese v rámci odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Za předchozí vlády totiž stát prakticky přestal plnit své základní funkce.

Mimo svoji nezpochybnitelnou ekonomickou prospěšnost je tato progrese také solidární, na rozdíl od nespravedlivé rovné daně, kdy např. ředitel s platem 100.000,-Kč má stejnou sazbu daně jako uklízečka s platem desetkrát nižším.

Progrese ve zdanění FO a PO je mezi lidmi známá. V našem případě se jedná o tři pásma v rámci FO:

  • lidé s měsíčním příjmem do 25.000,-Kč by měly stejnou daň, jaká je doposud, tedy 15 %
  • lidé s ročním příjmem do 500.000,-Kč by měly sazbu 25%
  • ti nejbohatší s příjmem vyšším než jeden milion korun ročně by byly zdaňováni sazbou 32 %.

A dvě pásma v rámci PO. Kdy firmy s ročním obratem 10.000 000,-Kč by měly daň 19 % a firmy s obratem na 10.000.000,-Kč by měly daň 25 %.

Tento systém nijak netrestá úspěšné, protože vysokopříjmoví i po vyšším zdanění nebudou trpět nouzí. Firma, která má vysoký obrat, nezkrachuje při dobrém vedebí ani po vyšším zdanění. Tento způsob zdanění, platný ve většině zemí, má pouze za úkol, aby ti úspěší více přispěli na budováni finančně zabezpečeného státu. A aby v něm mohli důstojně žít i ti, kteří patří k nižším příjmovým vrstvám.

Progrese v rámci odvodů sociálního a zdravotního pojištění je mezi lidmi sice méně známá, ale principiálně stejná a neméně důležitá. Pokud jsou našimi cilí výdobytky civilizovaných států, tedy bezplatná péče o naše zdraví=zrušení všech poplatků. Jednalo by se o zrušení tzv. stropů odvodů sociálního a zdravotního pojištění zavedených za vlády Mirka Topolánka. V praxi se jedná o stejný systém jako u progresivního zdanění příjmů, když by subjekty s vyšším příjmem platily větší odvody na zdravotní a sociální pojištění, což by přineslo tolik potřebné peníze nutné pro bezplatné zdravotnictví. A pokud by bylo ve zdravotnictví více peněz, nerušily by se některé nemocnice, tak jak se tomu kvůli politice bývalé vlády děje dnes.

Progresivní zdanění je nutná a prospěšná věc, jež povede k postupné realizaci věcí uvedených na začátku, bohužel ale postupné. Za předchozí pravicové vlády zde byly napáchané obrovské a cílené škody na ekonomice a nelze čekat, že po zavedení progresivního zdanění tyto škody zmizí »mávnutím kouzelného proutku«. To čekat nelze, ale progresivní zdanění jistě velikou mírou přispěje ke zmírnění těchto problémů a k jejich postupnému a úplnému vymizení. Nebude to ale jednoduché.

Progresivní zdanění neprosazujeme pouze my, ale v menší míře i ČSSD a SPOZ. Rozhodně jej však nenabízí pseudolevicové, výhradně populistické strany ÚSVIT a zejména ANO. Doufám, že si to voliči, kterým jde o obnovu naší ekonomiky, u voleb uvědomí.

David ŠENKYŘÍK, člen OV KSČM Liberec


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 51 hlasů.

David ŠENKYŘÍK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.