Smyslem jednání musí být příměří a uznání suverenity Palestiny

Mezi Palestinci a Izraelci je otevřený vojenský konflikt. Tak, jako nikdo po 2. světové válce nemohl zpochybnit vznik Státu Izrael, tak už dlouho, a zejména dnes, nemůže nikdo zpochybnit právo Palestinců na vlastní stát a jeho mezinárodně právní zakotvení v OSN. Je těžké hledat v historii příčiny a následky jednotlivých křivd, sérií útoků a vražd, jak politických představitelů, tak zcela nevinných obětí, včetně dětí, a to na obou stranách konfliktu.

Nikdo také nemůže zpochybnit, že od roku 1967 okupuje Stát Izrael cizí výsostná území a dlouhodobě ničí, či alespoň zásadně omezuje jejich suverenitu. Je jasné, že současný konflikt už není konfliktem pouze lokálním, ale hrozí, že se rozšíří do konfliktu regionálního nebo dokonce celosvětového.

Tomu by měli ti, kteří vyznávají mír jako skutečnou hodnotu, zabránit. Týká se to zejména stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Nejde o to, kdo útočí a kdo organizuje výlety do míst konfliktu a ukazuje válku v přímém přenosu, to jen dělá z války sprostý »kšeft«.

Co tedy dodat? Ve válce jsou vždy vítězové a poražení, v této válce bude poraženým ten, kdo bude konflikt jakkoli eskalovat, byť by na chvilku ve vojenské fázi konfliktu vítězil. Pro budoucnost není totiž důležité, kdo bude mít na své straně více vojáků a zbraní, ale to, kdo je na straně míru a práva národů na sebeurčení. Jen okamžité bezpodmínečné příměří a uznání suverenity Palestiny musí být smyslem jednání.

Přál bych si, aby konflikt skončil, aby se znovu představitelé obou znesvářených stran setkali u jednacího stolu a aby se tzv. cestovní mapa stala opět základem pro dosažení skutečné suverenity Palestiny a jejího uznání v rámci OSN.

Vojtěch FILIP, poslanec a předseda ÚV KSČM

Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 28 hlasů.

Vojtěch FILIP

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


aronson
2012-11-21 19:04
já myslím ,že by měl pan Filip obdržet do okna raketu od
souseda,který má pocit ,že může. To by mě zajímalo ,jak by se
souseda zastával. Jinak pokud vím ,veškeré konflikty začínají
Palestinci. Filipe ty jsi opravdu kus génia. Hlavně že Arafat jako
největší grázl v oblasti byl podle komunistů beránek.
pleningeri
2012-11-21 10:31
Karel Jirásek - než začnete psát o historii, tak si o ní něco
přečtěte nebo si alespoň prohlédněte školní atlas dějin. Návrat
Kuril byla podmínka Sovětského svazu Spojencům pro vstup do války
proti Japonsku po kapitulaci Německa. Bez miliónové Rudé armády nebyly
USA technicky schopny Japonsko porazit na svém teritoriu, v Číně a
Koreji.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.